انواع تسمه های صنعتی 

انواع تسمه های صنعتی 

 

تسمه‌ های صنعتی چند نوع در بازار موجود است؟

تسمه‌ ها برحسب میزان قدرت و فاصل دو محور موتور به شش نوع تقسیم می‌ شوند که شامل: تسمه تخت، تسمه گرد، تسمه چند شیار، تسمه آجدار می باشد.

 1. تسمه تخت: این تسمه برای فواصل طولانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 2. تسمه گرد: از این مدل برای انتقال نیرو در سیستم‌ های کوچک با قدرت کم استفاده می‌ شود.
 3.  تسمه V شکل یا ذوزنقه‌ای: تسمه‌ های ذوزنقه ای برای انتقال نیرو در مسیرهای بزرگ استفاده می‌شود و در انواع مختلف طراحی و تولید شده است.
 4. تسمه چند شیار: با قرارگیری چند تسمه v شکل، تسمه چند شیار تویلد می‌ شود. از تسمه‌های چند شیار برای انتقال قدرت در مجموعه های بسیار بزرگ استفاده می‌شود.
 5. تسمه آجدار: باتوجه‌ به انواع تسمه‌ ها، در ساخت این تسمه از مدل تخت و v شکل بهره گرفته شده است. از این تسمه در ساخت دستگاه‌های خانگی مثل ماشین لباسشویی، میکسر و … استفاده می‌شود.
 6. تسمه تایمینگ یا دندانه دار: این تسمه به صورت دندانه دار بوده بیشتر در موتور ماشین به منظور زمان بندی سوپاپ ها و نحوه سوخت و ساز موتور استفاده می‌ شود. به عبارتی وسیله ارتباطی بین میل لنگ و میل بادامک، تسمه تایمینگ است.

برای افزایش طول عمر و سهولت در عملکرد تسمه‌ های صنعتی از پولی، بلبرینگ و قرقره در مسیر حرکت آن استفاده می‌کنند. این قطعات تعبیه شده در طول مسیر حرکت تسمه را می بایست به طور مستمر و منظم روغن کاری و روان کاری نمود. بعضاً بر اثر حرکت نامنظم یا عدم چرخش مناسب بلبرینگ ها، ممکن است تسمه از مسیر خود خارج شده یا از کار بیافتد. در صورت عدم رعایت این اصول سیستم به سختی به حرکت درآمده یا در صورت چرخش با ایجاد سر و صدای فراوان همراه است.

کاربرد تسمه چیست؟

باتوجه‌ به ابعاد، اندازه و انواع تسمه‌ ها از این محصول کاربردی در اکثر صنایع نظیر کارخانه‌ها کوچک و بزرگ (فولاد، ذوب آهن، پتروشیمی و دیگر صنایع تبدیلی)، در تولید وسایل و تجهیزات ورزشی مثل تردمیل، در فروشگاه ها، فرودگاه ها، بیمارستان ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. در معادن استخراج سنگ و زغال سنگ به دلیل حساسیت موضوع و ایمنی پرسنل حاضر در معدن از تسمه‌های صنعتی بهره گرفته شده است. یکی از بیشترین مصارف استفاده از تسمه صنعتی را می‌توان در صنایع خودروسازی به شمار آورد. از این محصول برای چرخش اجزای موتوری وسایل نقلیه استفاده می‌شود.

مزایای تسمه صنعتی

 • عدم وابستگی محوری به شافت‌ های هم تراز
 • تسمه‌های صنعتی از ماشین‌آلات در برابر رطوبت و اضافه بار محافظت می کند.
 • عایق مناسب برای هر گونه صدا و لرزش
 • از بین بردن ارتعاشات بارهای ضربه ‌ای
 • دارای سرعت های قابل تنظیم و متغیر است.
 • قابلیت انتخاب سرعت برای انجام کارهای گوناگون
 • عدم نیاز به روغن کاری
 • کارایی و راندمان بالا
 • مقاومت بسیار بالا در برابر هم‌تراز نبودن
 • در صورت زیاد بودن فاصله شافت‌ ها بسیار ارزان و اقتصادی به شمار می‌رود.

در بین تسمه‌ های صنعتی یکی از مهم‌ ترین انواع تسمه برای انتقال قدرت، تسمه تایم یا تایمینگ است. این نوع تسمه‌ های صنعتی سرعت و دقت بسیار بالایی دارند که در دو جنس متفاوت لاستیکی با لایه میانی الیاف نخ و پلی‌اورتان با دو مدل لایه میانی سیم استیل و الیاف نخ در بازار وجود دارند. تسمه تایم صنعتی دارای انواع مختلفی است که هر کدام سایزبندی متفاوتی دارند. از این رو ما در این مقاله به معرفی انواع تسمه تایم صنعتی و جدول سایز استاندارد تسمه‌های صنعتی می‌پردازیم.

انواع تسمه تایم صنعتی و ویژگی‌ های آن‌ها

همان‌ طور که اشاره شد تسمه تایمینگ در دو مدل لاستیکی و پلی‌ اورتان تولید می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. تسمه تایم لاستیکی در برابر حرارت بسیار مقاوم بوده و انعطلف‌ پذیری بسیار بیشتری نسبت به نوع پلی‌اورتان دارد. از این رو در تجهیزات صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما جنس پلی‌ اورتان به علت مقاومت بالایی که در برابر روغن، اسید و سایش دارد برای صنایع مواد غذایی مناسب‌ تر است.

تسمه تایم‌ها دارای دنده‌هایی بر روی سطح داخلی خود هستند که به حد فاصل بین آن‌ها گام گفته می‌شود. این دندانه‌ ها به منظور عملکرد صحیح و دقیق تسمه طراحی شده‌اند. هر نوع تسمه تایم دارای سایز استاندارد و معینی از دندانه و گام است که بر اساس کارکرد هر دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کل تسمه تایمینگ‌ ها دارای کد‌هایی با اعداد و حروف انگلیسی هستند که مشخصات آن را نشان می‌دهند.

مشخصات فنی تسمه‌ های صنعتی

ما در این بخش سایز تسمه‌ های صنعتی را در جدولی بر اساس کد و مشخصات گام آن‌ها برای شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

                                      سایز تسمه‌های صنعتی
                       کد دنده              گام (mm)
                      MXL  ۰۳/۲
                       XL ۰۸/۵
                       L ۵۲۵/۹
                       H ۷/۱۲
XH ۲/۲۲
M 3 ۳
M 5 ۵
M 8 ۸
M 14 ۱۴
۵/۲ T ۵/۲
۵ T ۵
۱۰ T ۱۰
۲۰ T ۲۰
۵ AT ۵
۱۰AT ۱۰
۲۰AT ۲۰

  

 

 

دفتر مرکزی : تهران - خیابان امیرکبیر، خیابان ناظم الاطبا جنوبی ، کوچه حشمتی ، مجتمع تجاری نور ، طبقه اول - واحد ۲۰۶

کد پستی : ۱۱۱۶۶۶۳۱۱۱

تلفن : ۳۳۹۹۱۰۹۶ ـ ۳۳۹۴۵۱۲۱ ـ۳۳۹۳۶۴۹۰ـ ۳۳۹۳۶۴۵۹ ـ ۳۳۹۳۶۴۳۸

فکس : ۳۳۹۳۵۹۶۱
موبایل : ۱۴ ۱۰ ۶۸۸ ۰۹۱۲(فلاح)

 

.

کانال تلگرام : https://t.me/fallahtrading
پشتیبانی واتس آپ و تلگرام : ۰۹۱۰۶۴۹۰۲۲۲
ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه ۹ صبح الی ۱۸
پنج شنبه ۹ صبح الی ۱۵