۱۰ نشانه از خرابی خودرو که باید مورد توجه قرار بگیرد 

۱۰ نشانه از خرابی خودرو که باید مورد توجه قرار بگیرد 

 

۱. خراشیدگی رنگ و بدنه اتومبیل

بیشتر رانندگان و مالکان ماشین نسبت به تمیزی و زیبایی وسایل نقلیه خود حساس هستند و طبق معمول با وسواس خاصی با ان برخورد می کنند. دراین میان رانندگانی نیز هستند که به خراش‌هاي‌ ایجاد شده روی بدنه و رنگ خودروی خود اهمیت نمیدهند و از ان به سهولت می‌گذرند.

دانستن این نکته بسیار ضروری است که از بین رفتن رنگ و حتی لایه‌هاي‌ حفاظتی ماشین علاوه بر زشت و ناپسند کردن ظاهر ماشین، می تواند به مرور زمان باعث زنگ‌زدگی و خوردگی فلزی وسیله نقلیه شود.

اهمیت این موضوع زمانی بیشتر خودرا نشان میدهد که هرگاه به قسمت زنگ‌زده ماشین فشار و ضربه‌اي بدلیل تصادف یا… وارد شود؛ سطح فلزی بدنه که قبلا دچار زنگ‌زدگی و پوسیدگی شده، مقاومت کمتری از خود نشان می دهد و باعث خسارت‌هاي‌ بیشتری خواهد شد.

حال درنظر بگیرید قدری فشار و ضربه وارد شده بیشتر از حد طبیعی باشد، ان وقت است که می توان انتظار داشت سرنشینان نیز چوب پوسیدگی و رنگ‌پریدگی بدنه ماشین را بخورند.

۲. لامپ‌هاي‌ سوخته اتومبیل

از ابتدای ساخت ماشین، چراغ‌هایي در جلو و عقب وسیله نقلیه جاگذاری شد که علاوه بر بخشیدن زیبایی به ظاهر ان؛ کار روشن کردن فضای مقابل راننده و دادن اخطار به ماشین‌هاي‌ روبرو و پشت سر را نیز به عهده داشتند.

بازدید دوره‌اي لامپ‌هاي‌ بکار گرفته شده در داخل چراغ‌ها ازجمله اقداماتی است که رانندگان نباید آن ها را فراموش کنند. نسل قدیم لامپ‌ها از نوع رشته‌اي بودو به مرور زمان بعلت خشک شدن رشته‌هاي‌ فنری داخل آن ها و پاره شدنشان، عملا از چرخه فعالیت خارج می شدند.

هرچند لامپ‌هایي که امروزه برای خودروها طراحی و ساخته می شوند از نوع ال‌اي‌دی و با طول عمر بالاتری هستند؛ اما آن ها نیز نباید مورد غفلت قرار بگیرند و بازرسی نشوند. خرابی انها علاوه بر این‌که شما رابا پرداخت جریمه پلیس مواجه می کند، باعث افزایش احتمال تصادف نیز خواهد شد.

تصور کنید لامپ راهنمای سمت راننده خودرویتان سوخته باشد و بخواهید به سمت چپ دور بزنید. عدم اطلاع راننده روبرو از تصمیم شما فاجعه‌ وحشتناکی را می تواند به دنبال داشته باشد. همین خطر وقتی چراغ‌هاي‌ ترمز عقب اتومبیل با مشکل موجه شده نیز شما، سرنشینان و خودرویتان را تهدید میکند.

۳. برجستگی‌های غیرطبیعی روی لاستیک

تایر خودروها از لایه‌هاي‌ به هم چسبیده شده‌اي از جنس لاستیک تشکیل شده‌اند. کیفیت پایین ساخت تایرها، قدیمی بودن انها، برخورد تایرها با موانع و اتفاقاتی از این دست سبب جدا شدن لایه‌هاي‌ داخلی تایر و نفوذ هوا به داخل آن ها می شود.

این مساله سبب نازک‌تر شدن ضخامت ناحیه برجسته شده روی لاستیک می شود و خطر ترکیدگی ان را بشدت افزایش می دهد. همچنین وجود این برجستگی‌ها سبب ایجاد تکان‌هاي‌ غیرطبیعی در اتومبیل میشود و به قسمت‌هاي‌ مهمی مثل اتصالات جلوبندی خسارت‌هاي‌ زیادی وارد میکند. ضروری است در بازدیدهای دوره‌اي، از سلامت ظاهر تایر اتومبیل مطمئن شوید. 

۴. صدای غیرطبیعی تسمه‌ها

اجزای داخل موتور اتومبیل با تعدادی تسمه با یک دیگر در ارتباط هستند. تسمه‌ها که طبق معمول از جنس لاستیک ساخته می شوند به مرور زمان در مواجهه با گرمای موتور، خاصیت نرم و انعطاف‌پذیری خودرا از دست میدهند و شکننده میشوند

پاره شدن هر یک از انها ادامه کار یکی از بخش‌هاي‌ حیاتی موتور را مختل یا غیرممکن میکند. اگر هنگام کار کردن موتور با صداهای غیرطبیعی و سوت‌مانندی از داخل کاپوت روبرو شدید، نسبت به ان بی‌تفاوت نباشید.

این صداها آغاز خرابی تسمه‌ها و اجزایی هم چون هرزگردهای داخل موتور است. رانندگان و مالکان اتومبیل باید هر چند وقت یک‌بار وضع ظاهری تسمه‌ها را بازرسی کنند ودر صورت وجود ترک‌هاي‌ ریز روی آن ها و همچنین صداهای غیرطبیعی نسبت به رفع مشکل و تعویض سریع آن ها اقدام کنند.

تسمه تایم، یکی از مهم ترین آنهاست که اگر در زمان فعالیت موتور پاره شود، طبق معمول هزینه‌ زیادی روی دست مالکان اتومبیل خواهند گذاشت.

۵. ترمزهایی که صدای سوت می‌دهند

اگر هنگام ترمز گرفتن با صداهایی شبیه سوت و زوزه مواجه شدید بدانید سامانه ترمز شما دارای مشکل است. این صداها میتواند حاکی از اتمام لنت ترمز، پایین بودن کیفیت ساخت ان و همچنین قرار نگرفتن لنت‌ها در جای مناسبشان باشد

از آنجا که ترمز نقش حیاتی در ماشین بازی میکند هیچ گاه نسبت به ان بی‌تفاوت نباشید ودر بازدیدهای دوره‌اي از میزان ساییدگی سطح لنت و میزان خلاصی ان مطمئن شوید.

هرچند در خودرو های جدید، چراغی برای اتمام لنت ترمز در مجموعه آمپر تعبیه شده است، اما بازهم بازرسی دوره‌اي ان همان‌ گونه از مهم ترین وظایف یک راننده حرفه‌اي به شمار میرود.

۶. اگزوز و خروجی ان

اگزوز ماشین که در اصل نقش هدایت گازهای حاصل از احتراق موتور به بیرون رابه عهده دارد، میتواند از مهم ترین معیار های سلامت خودروی شما باشد. اگر از اگزوز خودروی شما بوی بد بیرون می آید و چشمتان را می‌سوزاند، بی‌تفاوت نباشید.

این مساله نشان ‌دهنده وجود اشکالاتی در سیستم سوخت‌رسانی و برق خودروست که باید خیلی سریع نسبت به رفع آن ها اقدام کنید.

همچنین اگر وقتی موتور سرد است شاهد خروج دود سیاه رنگ از اگزوز هستید بدانید موتور شما به روغن‌سوزی افتاده و هر چقدر نسبت به ان بی‌تفاوت‌تر باشید، میزان هزینه شما در رفع ان بیشتر خواهد بود.

شما ممکن است ابتدا با تعویض لاستیک‌هاي‌ ساق سوپاپ بتوانید مشکل رابه طور کامل برطرف کنید، اما سرسری گرفتن ان هزینه تعمیر اساسی موتور را روی دستتان خواهد گذاشت.

۷. دنده‌هایی که راحت تعویض نمی‌شوند

اگر خودرویی دارید که به مکانیسم تعویض دنده دستی مجهز است و میبینید مثل همیشه تعویض دنده‌هایتان به سهولت انجام نمی شود، بی‌تفاوت نباشید.

تعویض سخت و طبق معمول همراه با صداهای غیرطبیعی دنده‌ها می تواند نشانه‌هایي از تنظیم نبودن کلاچ، کاهش سطح روغن واسگازین گیربکس، خرابی دنده برنجی‌هاي‌ داخل گیربکس و خرابی دیسک و صفحه باشد.

هر چقدر نسبت به این مورد بی‌تفاوت‌تر باشیم هزینه برطرف کردن ان افزایش پیدا خواهد کرد. تصور کنید فقط بدلیل کم بودن سطح روغن واسگازین و سرریز نکردن ان دنده‌هاي‌ داخل گیربکس دچار ساییدگی شوند.

این اتفاق علاوه بر ایجاد صداهای ناهنجار زوزوه مانند در زمان حرکت، میتواند در نهایت به تعویض کامل مجموعه گیربکس و پرداخت هزینه‌هاي‌ هنگفت منجر شود.

۸. لرزش‌ هاي‌ فرمان ماشین

اگر هنگام سواری متوجه شدید عملکرد غربیلک فرمان مثل همیشه نیست و اختلالی در ان ایجاد شده باید کمی نگران شوید ودر پی رفع مشکل برآیید. ممکن است غربیلک فرمان زیر دست شما خیلی ریز بلرزد.

این حالت نشان از اختلال در سیستم برق خودروی شماست که باید کوئل، شمع، وایرها و حتی تایم بودن موتور را بررسی کنید. ممکن است درصورت رها کردن فرمان، ماشین به چپ یا راست کشیده شود.

این حالت نشان ‌دهنده ایراد در سیستم جلوبندی خودروی شماست و باید بسرعت نسبت به رفع ان اقدام کنید. در حال حاضر بیشتر خودروها به سامانه هیدرولیک فرمان مجهز هستند.

اگر می بینید فرمان خودروی شما مانند قبل نرم نیست و برای چرخاندن ان به نیروی بیشتری نیاز دارید باید این موارد را نظارت کنید: خاطرجمعی از میزان باد چرخ‌هاي‌ جلو، خاطرجمعی از میزان استاندارد سطح مایع هیدرولیک در پمپ هیدرولیک و خاطرجمعی از سالم بودن تسمه هیدرولیک.

۹. بوی سوختگی داخل اتاق

اجزای الکتریکی اتومبیل با سیم‌هاي‌ روکش‌دار مسی به یک دیگر متصل شده‌اند. در بعضی مواقع بعلت فرسودگی یا وجود اتصالی در مدار سیم‌کشی، سیم‌ها داغ می شوند و روکش پلاستیکی روی آن ها شروع به سوختن می کند.

دراین حالت شما در داخل کابین اتومبیل بوی سوختگی غیرطبیعی‌اي را استشمام می کنید. بدلیل استفاده از مواد پلاستیکی و آتش‌زا در ساخت ادوات داخلی ماشین، امکان آتش‌ گرفتن انها زیاد است.

دراین زمان توصیه اکید می شود اتومبیل رابه مکان خلوتی انتقال دهید و پس از خاموش کردن موتور بسرعت اتصالات مثبت و منفی باتری را بردارید و تا رفع نقص از روشن کردن اتومبیل خودداری کنید.

۱۰. چراغی که نباید روشن شود

روشن شدن همه ی چراغ‌هاي‌ اتومبیل بخصوص چراغ‌هاي‌ پشت آمپر نشانه سلامت اتومبیل و فعالیت طبیعی آنهاست. فقط دراین میان یک چراغ وجوددارد که روشن شدن ان باید خیلی سریع راننده را نگران کند.

در خودرو های جدید سلامت و طبیعی بودن مکانیسم برق و سنسورهای ماشین با اي‌سی‌یو «ECU» و از طریق چراغی که به چراغ چک «Check» مشهور است به راننده اطلاع داده میشود.

روشن شدن این چراغ در هر زمان از خرابی و وجود نقص در یکی از قسمت‌هاي‌ الکترونیک اتومبیل حکایت دارد. روشن‌شدن ان را جدی بگیرید و برای رفع مشکل به تعمیرگاه‌هاي‌ مجاز و آشنا به تعمیر خودروی خود مراجعه کنید.

 

بازرگانی تسمه فلاح  ارائه دهنده انواع تسمه های ماشینی ، تسمه های صنعتی و کشاورزی ، انواع نوار نقاله ، انواع رولیک و غلطک ، تسمه تایمینگ ، تسمه پروانه ، انواع توری سرند در سایزهای متنوع ، انواع پیچ و مهره و انواع زنجیر در بازار تهران

تلفن تماس: ۰۹۱۲۶۸۸۱۰۱۴  و ۰۲۱۳۳۹۹۱۰۹۶

دفتر مرکزی : تهران - خیابان امیرکبیر، خیابان ناظم الاطبا جنوبی ، کوچه حشمتی ، مجتمع تجاری نور ، طبقه اول - واحد ۲۰۶

کد پستی : ۱۱۱۶۶۶۳۱۱۱

تلفن : ۳۳۹۹۱۰۹۶ ـ ۳۳۹۴۵۱۲۱ ـ۳۳۹۳۶۴۹۰ـ ۳۳۹۳۶۴۵۹ ـ ۳۳۹۳۶۴۳۸

فکس : ۳۳۹۳۵۹۶۱
موبایل : ۱۴ ۱۰ ۶۸۸ ۰۹۱۲(فلاح)

 

.

کانال تلگرام : https://t.me/fallahtrading
پشتیبانی واتس آپ و تلگرام : ۰۹۱۰۶۴۹۰۲۲۲
ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه ۹ صبح الی ۱۸
پنج شنبه ۹ صبح الی ۱۵