فیلتر بنزین و کاربرد آن چیست ؟

 

 

فیلتر بنزین و کاربرد آن چیست ؟

یکی از قطعات مهم در هر خودرویی که در طول عمر خودرو تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت، فیلتر بنزین می باشد. فیلتر بنزین وظیفه پاک سازی آلاینده های درون بنزین را بر عهده دارد و در حقیقت یک بنزین را به صورت خالص وارد موتور خودرو خواهد کرد.
یکی از موارد مهمی که در چکاپ های سالیانه خودرو باید به آن اهمیت دهیم، تعویض به موقع فیلتر بنزین برای افزایش طول عمر موتور خودرو است. در این مقاله با ما همراه باشید تا در رابطه با کاربرد فیلتر بنزین و زمان تعویض آن بپردازیم….

فیلتر بنزین چیست؟

معمولا باک خودرو از متریال فلزی تشکیل شده است که این فضا محلی برای نگهداری رسوب ذرات معلق در بنزین می باشد . ذرات رسوبی تشکیل شده در باک بنرین با تکان های خودرو در بنزین شناور می شود و در مسیر ورود به پیشرانه موتور خودرو حرکت می کند .
در اینجاست که وجود فیلتر بنزین اهمیت پیدا می کند. فیلتر بنزین در سر راه مسیر ورودی بنزین به موتور قرار می گیرد و باعث پاکسازی بنزین از وجود رسوبات و آلاینده ها می شود.
عمل فیلتراسیون بنزین توسط کاغذ های مقاوم در برابر بنزین انجام می شود. به صورتی که آلودگی های درون بنزین در این کاغذ گیر افتاده و به داخل موتور خودرو نفوذ نخواهند کرد.

نشانه های کثیف شدن فیلتر بنزین خودرو چیست؟

  1.  در صورتی که خودروی شما در حالت نرمال دارای لرزش شدید بود و به صورت نرمال کار نکرد، این موضوع می تواند نشانه ی کثیفی فیلتر بنزین خودروی شما باشد.
  2. یکی دیگر از نشانه های کثیف شدن فیلتر بنزین خودرو، کاهش کشش موتور در سربالایی ها و یا در هنگام گرفتن کولر خودرو می باشد.
  3. در صورتی که صبح ها خودروی شما با تک استارت روشن نشد این موضوع می تواند به دلیل کثیفی فیلتر بنزین خودروی شما باشد. در صورت بروز این اتفاق باید سوییچ خودروی خودر را به مدت چند ثانیه باز گذاشته تا بنزین کافی به موتور خودروی شما برسد.
  4.  تغییر صدای پمپ بنزین خودرو یکی دیگر از نشانه های کثیف شدن فیلتر بنرین خودرو است. هنگامی که سویچ خودرو را باز می کنید پمپ بنزین با صدای خاصی شروع به کار می کند که رانندگان معمولا به این صدا عادت می کنند .اگر تغییر در این صدا بوجود آمد نشانه این است که پمپ بنزین بدلیل کثیفی فیلتر بنزین زیر فشار بیش از حد است.
  5. افزایش مصرف خودرو و کاهش راندمان خودرو یکی دیگر از نشانه های کثیف شدن صافی بنزین خودرو می باشد. زیرا عبور جرم و ذرات ریز از صافی بنزین و ورود آن به انژکتور خودرو موجب مسدود شدن مسیر پاشش سوخت و در آخر از کار افتادن یکی از انژکتورهای خودرو می گردد ، البته ممکن است نیمی از مسیر پاشش سوخت یکی از انژکتورها مسدود شود که این مورد موجب بد کار کردن و لرزش موتور در دور آرام و حالت درجای ماشین می شود. در واقع علت اصلی کثیف شدن و مسدود شدن انژکتورها خرابی یا غیر استاندارد بودن فیلتر بنزین می باشد. پس بر این موضوع باید تاکید کرد که همیشه از فیلتر بنزین اورجینال در خودروی خود استفاده کنید. فراموش نکنید استفاده از فیلتر بنزین کارکرده روی اتومبیل به مراتب بهتر از تعویض آن با صافی نو غیر اصلی است.

 

چه زمانی نوبت تعویض فیلتر بنزین می شود؟

زمان تعویض فیلتر بنزین بستگی به محل زندگی شما دارد.زیرا در کلان شهرهایی مانند تهران که آلودگی هوا در طول سال بسیار زیاد تر از شهرهای کوچک است، عمر فیلتر بنزین بسیار کمتر می باشد.
معمولا کارخانه ساخت خودرو در دفترچه های راهنمای خودرو زمان دقیق تعویض فیلتر بنزین را بیان می کند. اما بطور کلی می توان گفت فیلتر بنزین خودرو را باید پس از طی نمودن هر ۲۰ الی ۲۵ هزار کلیومتر تعویض کرد. 

در صورت تعویض به موقع فیلتر بنزین برای خودرو چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که گفتیم هنگامی که فیلتر بنزین خودروی شما کثیف شده باشد، مسیر بنزین به پیشرانه خودرو مسدود خواهد شد و همین موضوع موجب ایجاد فشار بر روی پمپ بنزین خودرو و سوختن آن در دراز مدت و فشار بر روی موتور خودرو خواهد شد.
یکی دیگر از مواردی که بر اثر عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین ایجاد می شود، عدم پاکسازی کامل بنزین هدایت شده به موتور خودرو می باشد . در این صورت بنزین به همراه ذرات آلودگی به انژکتور خودرو می رسد و باعث مسدود و یا نیمه مسدود شدن دهانه سوزن های انژکتور خودرو می شود که در صورت تداوم این موضوع، آسیب جدی به موتور اتومبیل شما وارد خواهد کرد. به یاد داشته باشید سیستم انزکتور خودرو بسیار گران قیمت است و خرابی آن می تواند خرج زیاد روی دست شما بگذارد این در حالی است که تعویض فیلتر بنزین هزینه چندانی ندارد و شما می توانید با پرداخت هزینه ی اندکی اتومبیل خودرا بیمه کنید.

 

بازرگانی تسمه فلاح  ارائه دهنده انواع تسمه های ماشینی ، تسمه های صنعتی و کشاورزی ، انواع نوار نقاله ، انواع رولیک و غلطک ، تسمه تایمینگ ، تسمه پروانه ، انواع توری سرند در سایزهای متنوع ، انواع پیچ و مهره و انواع زنجیر در بازار تهران

تلفن تماس: ۰۹۱۲۶۸۸۱۰۱۴  و ۰۲۱۳۳۹۹۱۰۹۶

دفتر مرکزی : تهران - خیابان امیرکبیر، خیابان ناظم الاطبا جنوبی ، کوچه حشمتی ، مجتمع تجاری نور ، طبقه اول - واحد ۲۰۶

کد پستی : ۱۱۱۶۶۶۳۱۱۱

تلفن : ۳۳۹۹۱۰۹۶ ـ ۳۳۹۴۵۱۲۱ ـ۳۳۹۳۶۴۹۰ـ ۳۳۹۳۶۴۵۹ ـ ۳۳۹۳۶۴۳۸

فکس : ۳۳۹۳۵۹۶۱
موبایل : ۱۴ ۱۰ ۶۸۸ ۰۹۱۲(فلاح)

 

.

کانال تلگرام : https://t.me/fallahtrading
پشتیبانی واتس آپ و تلگرام : ۰۹۱۰۶۴۹۰۲۲۲
ساعت کاری : شنبه تا چهارشنبه ۹ صبح الی ۱۸
پنج شنبه ۹ صبح الی ۱۵